Urológia: Ako prebieha vyšetrenie a kedy pomôže?

Urológ je špecialista, ktorého by mal pravidelne navštevovať každý dospelý muž. Nie každý to však robí. Je to obrovská chyba, pretože časom sa u mužov objavia problémy s prostatou. Urológ sa však zaoberá aj inými problémami, ktoré súvisia s fungovaním močových ciest, bez ohľadu na pohlavie pacienta. Viete, kedy by ste sa mali objednať na vyšetrenie? A kedy urológia pomáha?

Väčšina ľudí sa snaží lekárom vyhýbať. Boli naučení, že keď vstúpia do ordinácie, lekár vždy niečo nájde. Aj keď na prvý pohľad nie je nič zjavné. Tak prečo to riskovať? Navyše niektoré vyšetrenia sú nepríjemné a spôsobujú bolesť.

Pravdou však je, že každý by mal z času na čas podstúpiť dôkladnú prehliadku. Nikdy neviete, kedy vám prehliadka u lekára zachráni život. (Vysoký krvný tlak neškodí, ale ani vysoký cholesterol.)

Vyhýbať sa lekárom sa neoplatí ani vtedy, ak máte zdravotné problémy. Dokonca aj v sexuálnej oblasti. Aj keď sa opisovanie problému lekárovi môže zdať chúlostivé a trápne, pravdou je, že lekár vždy vie, čo s vami má robiť. Je teda pomerne vysoká pravdepodobnosť, že sa nebudete zbytočne trápiť a budete žiť svoj život naplno.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Keďže mnoho ľudí netuší, čo presne urológ robí, dnes sa pozrieme na to, prečo sa k nemu prihlásiť a čo očakávať od pravidelnej návštevy.

Čo je to urológia?

Urológ je lekár, ktorý sa špecializuje na močové cesty. V mnohých prípadoch môže riešiť aj problémy súvisiace s mužským reprodukčným zdravím. K urológovi sa môžete objednať sami. Bežnejšie však je, že vás k nemu odporučí lekár na základe lekárskeho vyšetrenia.

V takomto prípade je vhodné, aby ste si od svojho lekára nechali odporučiť, na ktorého urológa vo vašom okolí by ste sa mali obrátiť. Predtým, ako mu zavoláte, však nie je na škodu urobiť si menší prieskum na internete a prečítať si recenzie od iných pacientov.

urológia kedy pomôže

Ako prebieha urologické vyšetrenie?

Vyšetrenie na urológii je pre mnohých mužov strašiakom. V skutočnosti sa však niet čoho obávať. Drvivá väčšina zákrokov nebolí. Nie sú dokonca ani invazívne.

Urológ by s vami mal v prvom rade viesť rozhovor, počas ktorého sa vás opýta na vaše zvyky (napríklad ako často máte pohlavný styk alebo koľko v priemere počas dňa vypijete) a zistí prejavy vašich zdravotných/sexuálnych problémov.

 

Súčasťou vyšetrenia urológa je zvyčajne ultrazvuk alebo iné zobrazovacie vyšetrenie. Lekár tak získa oveľa lepšiu predstavu o tom, čo sa deje vo vnútri. Súčasťou urologického vyšetrenia je zvyčajne aj odber vzorky moču, ktorá sa podrobí podrobnej analýze (prítomnosť bielkovín a krvi v moči atď.).

urologické vyšetrenie

V prípade potreby vás urológ môže objednať na cystoskopiu. Počas tohto zákroku sa malou sondou pozrie do vašej močovej trubice a močového mechúra. Vykonanie tohto vyšetrenia závisí od toho, či máte nejaké podozrenie na zdravotné problémy. Niektorí urológovia vykonávajú toto vyšetrenie rutinne po niekoľkých rokoch pravidelnej starostlivosti. V tejto súvislosti je vhodné opýtať sa urológa, ako presne to v jeho konkrétnom prípade funguje.

V neposlednom rade sa vykoná rýchle fyzické vyšetrenie prostaty cez konečník (nie, nebolí to) a je možné, že sa odoberie vzorka krvi na zistenie stavu vašej prostaty.

S akými problémami pomôže?

Muži môžu považovať urológa za dôveryhodného priateľa. Ten dokáže riešiť mnohé problémy súvisiace so zdravím prostaty. Hoci je súčasťou reprodukčného systému (prostata produkuje tekutinu, ktorá vyživuje spermie a zlepšuje ich pohyblivosť), nachádza sa pod močovým mechúrom a močová trubica prechádza jej stredom. Dá sa teda povedať, že tieto dva systémy spolu veľmi úzko súvisia.

Urologa môžete kontaktovať aj v prípade, že máte tieto problémy:

Čo je to urológia

Okrem pravidelných návštev urológa by ste však nemali zabúdať ani na ďalšie segmenty zdravého životného štýlu. V prvom rade dbajte na dostatočný pitný režim (odporúča sa vypiť 2,5 až 3 litre tekutín denne).

Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie výživového doplnku UNIPROSTA®, ktorý obsahuje byliny a vitamíny pre normálne zdravie prostaty.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta