Zápal prostaty (prostatitída): Prejavy, riešenia a prevencia

Chronický zápal prostaty nie je nič pekného. Okrem bolesti môže spôsobiť množstvo ďalších komplikácií, ktoré výrazne znižujú kvalitu života muža. Ako sa diagnostikuje? A dá sa tomu nejako zabrániť?

Prostatitída alebo zápal prostaty je ochorenie, ktoré môže mužom spôsobiť veľkú bolesť. Ako už názov napovedá, postihuje prostatu, ktorá je súčasťou mužského reprodukčného systému. 

Keď s ňou pôjdete k lekárovi, ten vykoná sériu diagnostických testov, aby zistil, či zápal prostaty nie je bakteriálneho pôvodu. Alebo či ide o chronickú bakteriálnu prostatitídu. Je dôležité poznať tieto rozdiely. Predovšetkým preto, že od toho závisí priebeh liečby.

Ako však zistíte, či máte problém? A potrebujete sa pripraviť na niečo špeciálne?

čo je prostatitída

Čo je to prostatitída (zápal prostaty)?

Ako už názov tohto ochorenia napovedá, ide o zápal prostaty a tkanív, ktoré ju obklopujú. Neexistuje však len jeden typ zápalu. V závislosti od prejavov vašich problémov s prostatou ich delíme na akútnu bakteriálnu prostatitídu (ide o menej častý problém, počas ktorého sa problémy rýchlo rozvinú, je ľahké ho diagnostikovať, ale môže byť život ohrozujúci), chronickú bakteriálnu prostatitídu (má miernejšie prejavy a trvá roky, často v dôsledku infekcií močových ciest) a chronickú prostatitídu. Je dokonca možné mať asymptomatickú prostatitídu, ktorá nemá prakticky žiadne vonkajšie prejavy. Jeho odhalenie je zvyčajne celkom náhodné.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Prejavy zápalu prostaty

To, ako sa prostatitída prejavuje, závisí od toho, aký typ prostatitídy máte. Iné prejavy majú akútny zápal a iné chronický zápal. Poďme si teda povedať niečo viac o oboch typoch.

Prejavy akútneho zápalu prostaty:

  • Bolesť a pálenie počas močenia
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Bolesť tela
  • Neschopnosť vyprázdniť močový mechúr
  • Horúčka a zimnica
  • Bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta
prejavy zápalu prostaty

Prejavy chronickej prostatitídy bakteriálneho pôvodu:

Chronický zápal prostaty nebakteriálneho pôvodu má podobné príznaky ako zápal spôsobený baktériami. Ale aj muži môžu pociťovať nepríjemné pocity v okolí análneho otvoru. Vo všetkých prípadoch si však akákoľvek bolesť alebo nepríjemné pocity vyžadujú návštevu lekára. V prvom rade treba vylúčiť vážnejšiu príčinu vášho problému (v tejto súvislosti treba spomenúť rakovinu prostaty).

Zápal prostaty a bolesť kĺbov

Samozrejme, ak pociťujete bolesť kĺbov, nemôžete vylúčiť, že vás trápi niečo iné. Možno artritída alebo artróza. Niekedy sa však môže prejaviť aj ako akútna prostatitída, ktorá sa v tele veľmi rýchlo rozšíri. Preto je dôležité vylúčiť všetky existujúce príčiny a začať včasnú liečbu. Dokonca aj pre vaše vlastné pohodlie.

zápal prostaty a bolesť kĺbov
chronická bakteriálna prostatitída

Chronická bakteriálna prostatitída

Chronická prostatitída bakteriálneho pôvodu vám nemusí vždy spôsobovať problémy. Môže však prichádzať vo vlnách, z ktorých niektoré môžu trvať až tri mesiace. Aj keď má miernejšie príznaky, stále narúša kvalitu vášho každodenného života. Preto je dobré začať s liečbou čo najskôr.

Ako liečiť chronický zápal prostaty

Najprv je dôležité absolvovať kompletnú prehliadku u urológa. Pozrie sa, či máte zdurené uzliny. Pokúsi sa tiež zistiť, či máte citlivú prostatu a jej okolie. Potom sa pristúpi k analýze vašej vzorky spermií alebo moču. V hre sú aj krvné testy, biopsie, urodynamické testy a cystoskopia. Môžete tiež podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie.

Lieky na zápal prostaty

Pri chronickom zápale prostaty sa najčastejšie predpisujú lieky. V počiatočnom štádiu môžete mať v ruke aj recept na antibiotiká, ktoré sa používajú pri bakteriálnych infekciách.

Lieky na zápal prostaty
bylinky na zápal prostaty

Bylinky na zápal prostaty

Mnoho mužov sa tiež obracia na alternatívne metódy, ktoré môžu byť doplnkom konvenčnej liečby. V tomto smere sa najviac spoliehajú na účinky saw palmetta.

Ďalej sa zamerajte na:

Tieto byliny najlepšie fungujú v kombinácii so zinkom a lykopénom.

Ako teraz postupovať?

V prvom rade by ste mali zmeniť svoj životný štýl a stravu. Celková zmena životného štýlu v mnohých ohľadoch zahŕňa dlhodobé užívanie doplnkov stravy na prostatu, ktoré obsahujú bylinky, vitamíny a ďalšie živiny, ktoré telo potrebuje pre normálnu funkciu prostaty. Či už o tom len uvažujete, alebo premýšľate o zmene svojej súčasnej značky, vyskúšajte kvalitný doplnok stravy Uniprosta, ktorý si ľahko získa aj skutočne náročných užívateľov.

Aby ste znížili riziko zápalu prostaty na minimum, je dôležité nezanedbávať pravidelné kontroly u urológa, ktorý sleduje zdravie vašich močových a pohlavných ciest. Mali by ste tiež piť veľa tekutín a nemali by ste podceňovať liečbu infekcií močových ciest. Taktiež znížte príjem alkoholu, kofeínu a korenených jedál, ktoré môžu spôsobiť odtok a podráždenie.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta