Pálenie pri močení: Aké sú príčiny a ako to vyriešiť?

Pálenie pri močení nie je normálne. Preto by sme mu mali venovať plnú pozornosť. Aj keď ste od prírody skôr plachý. Okrem toho čoskoro nájdete úľavu od príčin bolesti pri močení. A v budúcnosti sa im možno budete môcť vyhnúť. Ako na to?

Počas dňa chodíme na záchod niekoľkokrát. Ide o fyziologický proces, pri ktorom sa z tela vyplavujú nepotrebné alebo potenciálne nebezpečné látky. Keďže sú však močové cesty pomerne namáhanou (a vo všetkých ohľadoch skôr okrajovou) časťou tela, z času na čas sa stane, že ich zasiahne infekcia. Alebo iný nepríjemný zdravotný stav, ktorý môže viesť k hospitalizácii alebo iným (dlhotrvajúcim) problémom.

Z tohto dôvodu by ste nemali ignorovať bolesť a pálenie pri močení alebo po ňom. Namiesto toho naberte všetku odvahu a choďte k lekárovi na kontrolu. Strach je však zlý radca. Pokúsime sa vám teda priblížiť, čo môže byť príčinou vašich problémov. A ako ich možno vyriešiť.

čo spôsobuje pálenie pri močení

Čo spôsobuje pálenie pri močení?

Príčiny bolesti a pálenia pri močení sú rôzne. Niektoré sú typické pre obe pohlavia. Iné problémy (možno spôsobené odlišnou anatómiou) má len jeden z nich. Preto nižšie uvedieme pomerne rozsiahly prehľad toho, čo tento stav môže znamenať.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Rezná bolesť pri močení

Rezavá bolesť pri močení môže súvisieť s prebiehajúcou infekciou močových ciest. Ak sa nelieči, môže spôsobiť zápal obličiek. Alebo chronická prostatitída u mužov. Preto sa neoplatí tento zdanlivo neškodný problém podceňovať.

Možno trochu smiešnym dôvodom rezavej bolesti pri močení môže byť aj používanie nevhodných hygienických prípravkov, na ktoré máte alergickú reakciu. Z tohto dôvodu je vhodné ich skontrolovať a v prípade potreby vymeniť.

rezavá bolesť pri močení
pálenie pri močení príčiny

Pálenie pri močení

Hoci si možno myslíte, že to nesúvisí, pálenie pri močení môže znamenať, že ste sa nakazili pohlavne prenosnou chorobou, ktorá sa prenáša nechráneným pohlavným stykom. Môže ísť napríklad o genitálne bradavice alebo infekciu chlamýdiami. Preto by malo byť samozrejmosťou, aby ste sa pravidelne testovali (vy aj váš partner). Na začiatku nového vzťahu alebo s cudzincom vždy používajte kondóm alebo inú bariérovú ochranu.

Zápal močového mechúra je tiež veľmi nepríjemný jav. Zápal môže postihnúť aj samotnú močovú trubicu. Problematické je aj panvové zápalové ochorenie. Nemožno však vylúčiť ani obštrukciu močových ciest.

Pálenie po močení

Pálenie sa môže objaviť aj po močení. Príčinou tohto javu môžu byť močové kamene. Prípadne aj močový piesok, ktorý sa dostáva von z tela cez močovú trubicu. Tieto objekty môžu mať rôzne veľkosti a nepravidelné okraje. Môže teda dôjsť k podráždeniu. Pre svoj vlastný pokoj sa však nechajte vyšetriť odborníkom.

U mužov môže pálenie po močení tiež naznačovať, že by si mali dať skontrolovať stav prostaty.

pálenie po močení

Pálenie pri močení u mužov

Pálenie pri močení u mužov môže mať širokú škálu príčin. Ak však vynecháme tradičné dôvody, medzi ktoré patria infekcie močových ciest (ktoré už dlhší čas trápia najmä ženy), u mužov je najproblematickejšia prostata.

Je to žľaza, ktorá je súčasťou mužského reprodukčného systému. Jeho poloha pod močovým mechúrom však ovplyvňuje aj močový mechúr. (Prechádza cez močovú trubicu, takže má určitý vplyv na kvalitu vyprázdňovania.) Z tohto dôvodu by muži mali pravidelne chodiť na kontroly k urológovi, ktorý sa zdravím prostaty zaoberá pomerne podrobne. Týmto spôsobom sa dá pomerne dobre zistiť jeho zhoršujúci sa stav. Vplyv môžu mať napríklad neliečené infekcie močových ciest.

Počas návštevy u urológa vás čaká:

  • Bezbolestné fyzické vyšetrenie
  • Ultrazvuk
  • Krvný test 

Týmito vyšetreniami možno odhaliť nezhubné zväčšenie prostaty, zápal prostaty alebo dokonca rakovinu prostaty (podobne ako pri iných nádorových ochoreniach platí, že čím skôr sa problém odhalí, tým skôr sa dá liečiť. A tým skôr sa vám podarí túto nepríjemnosť zvládnuť.)

pálenie počas močenia u mužov

Pálenie počas močenia u žien

Pálenie pri močení u žien môže byť pomerne často spôsobené nevhodnými hygienickými výrobkami. (Priznajme si, že ženy sa o seba často viac starajú a niekedy si škodia.) Naparovanie pod dámskymi hygienickými výrobkami počas menštruácie je tiež nežiaduce.

Vzhľadom na odlišnú anatómiu majú ženy oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť infekciami močových ciest. Je to spôsobené najmä tým, že majú kratšiu močovú trubicu. Ktorý je tiež v tesnej blízkosti vaginálneho a análneho otvoru. Stačí sa teda zle utrieť do toalety, nosiť nevhodnú spodnú bielizeň alebo nemočiť po pohlavnom styku a problém je preč.

Čo pomôže na pálenie pri močení?

Keďže existuje nespočetné množstvo príčin bolesti, správnu diagnózu a liečbu môže stanoviť len lekár, ktorý sa o vás stará. Zatiaľ čo pri infekciách močových ciest alebo chronických zápaloch prostaty sa bežne predpisujú antibiotiká, pri rakovine sa môže vyžadovať chirurgický zákrok, chemoterapia alebo rádioterapia. Musíte tiež vylúčiť vplyv pohlavne prenosných chorôb.

V prípade močových kameňov vám lekár môže odporučiť, aby ste ich nechali samovoľne odísť z tela. Ak sú veľké a je jasné, že z tela nevyjdú (a navyše hrozí, že spôsobia upchatie), môžu sa odstrániť inou (invazívnejšou) metódou. Ako teda vidíte, existuje množstvo liečebných metód.

pálenie pri močení u žien

Prevencia

Najlepšie, čo pre seba môžete urobiť, je venovať čas prevencii. Hoci vás sama o sebe nedokáže ochrániť pred všetkým, s jej pomocou môžete eliminovať zvýšené riziko vzniku určitých problémov.

V prvom rade sa zamerajte na svoj jedálniček. Mal by obsahovať dostatočné množstvo čerstvých potravín. Nezanedbávajte ani ovocie a zeleninu, ktorých vyšší príjem by mal byť na úkor polotovarov a iných nezdravých potravín (niektoré obsahujú látky, ktoré priamo súvisia so zvýšeným rizikom vzniku močových kameňov).

Tiež je užitočné:

  • Mať dobrý pitný režim
  • Pri styku s neznámym alebo netestovaným partnerom používajte kondóm.
  • Používajte nedráždivé hygienické vybavenie
  • Chodiť na pravidelné preventívne prehliadky

Ďalším krokom je dlhodobé užívanie bylín a vitamínov, ktoré sú v prírodných doplnkoch stravy. Potom venujte osobitnú pozornosť doplnku stravy Uniprosta, ktorý ponúka vysokú kvalitu za prijateľnú cenu.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta