Krv v moči: Čo znamená a ako sa jej zbaviť

Krv v moči a bolesť v podbrušku sú varovným signálom, že s vaším zdravím nie je niečo v poriadku. A tiež naznačuje, že bude najvhodnejšie, aby ste navštívili lekára, ktorý sa zameria na odhalenie príčiny tohto javu. Je však krv a bielkoviny v moči vždy indikátorom krízového stavu?

Moč väčšiny ľudí je číry a má svetložltú farbu (je tiež bežné, že má farebné odtiene.) Ak je v močových cestách zápal, je tmavší a dosť výrazne zapácha. Tmavý moč môže byť spôsobený aj dehydratáciou. Ale čo ak je v moči krv?

Aj v takomto momente môže moč zmeniť svoju farbu. Nie je to však vždy potrebné. Hladina krvi v moči môže byť taká nízka, že to na prvý pohľad nie je viditeľné. A zistí sa len laboratórnou analýzou. 

Aj keď to nie je normálny stav, je potrebné myslieť na najhoršie?

ako rozpoznať krv v moči

Čo znamená krv v moči?

Krvný test moču je súčasťou mnohých preventívnych prehliadok. Ale čo ak sa jedného dňa kvapka predsa len objaví? Je to náhoda, alebo to vždy naznačuje väčší problém? Nech je to akokoľvek. Samozrejme, výskyt krvi v moči, aj keď je malý, by sa nemal podceňovať. Je však potrebné mať otvorenú myseľ, pretože dôvodov, prečo sa niečo také stane, je viac.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Stopy krvi v moči môžu znamenať:

  • Infekciu močových ciest
  • Močové kamene
  • Rakovinu 
  • Ochorenie obličiek

V niektorých prípadoch môže byť na vine aj nižšia zrážanlivosť krvi alebo užívanie niektorých liekov. V tejto súvislosti sa veľa hovorí o penicilíne alebo aspiríne.

Ako rozpoznať krv v moči

Krv v moči sa zvyčajne zistí pri preventívnej prehliadke u lekára, ktorý si vyžiada vzorku. V niektorých prípadoch (ak je únik väčší) ho však možno zistiť voľným okom počas močenia.

príčiny moču v krvi

Príčiny krvi v moči

Hoci sme už v predchádzajúcom odseku diskutovali o všeobecných príčinách krvi v moči, nie je to konečný zoznam toho, s čím sa môžete zdravotne potýkať. Napríklad krv v moči u detí môže znamenať infekciu močových ciest. Ale čo muži a ženy, ktorí počas života prechádzajú rôznymi zmenami a niektoré rozdiely sa prejavujú aj v ich močových cestách?

Krv v moči u mužov

Krv v moči u mužov môže súvisieť s nadmernou fyzickou námahou. Oveľa častejší je však problém so zväčšenou prostatou alebo so zavedením katétra počas operácie alebo vyšetrenia.

krv v moči u mužov
krv v moči u žien

Krv v moči u žien

Ženy v produktívnom veku pravidelne menštruujú. Ak neužívajú žiadnu hormonálnu antikoncepciu, stopy krvi môžu súvisieť s ovuláciou alebo práve prebiehajúcou menštruáciou. O niečo horšou správou je endometrióza, ktorá ženám spôsobuje silné menštruačné bolesti. A často sa spája aj s neplodnosťou. V niektorých prípadoch je možné, že sa v moči v tehotenstve objaví krv.

Zrazená krv v moči

Niekedy sa vo vzorke môže objaviť zrazenina. Keďže ide o menej častý, ale veľmi podozrivý problém, určite je vhodné čo najskôr sa objednať k lekárovi. Lekár sa pokúsi vyšetrením a testami zistiť, čo ju spôsobilo.

zrazená krv v moči

Ako sa zbaviť krvi v moči

Liečba krvi v moči závisí najmä od toho, čo tento jav spôsobilo. Je isté, že žena, ktorá ovuluje, nepotrebuje liečbu. Rovnako ako žena, ktorá mala v čase odberu menštruáciu. Naopak, ľudia, ktorým bola diagnostikovaná infekcia močových ciest alebo zväčšená prostata, potrebujú cielenú starostlivosť.

Antibiotiká sa najčastejšie odporúčajú pri infekciách močových ciest. Odporúča sa tiež dodržiavať zvýšený pitný režim. Doplnkovú výživu možno doplniť užívaním doplnkov stravy s obsahom brusníc. Ak infekcia nie je váš problém, lekár vás môže poslať k urológovi alebo nefrológovi, aby sa pokúsil zistiť, či nemáte močové kamene alebo rakovinu. Prípadne, či máte poškodené obličky.

ako sa zbaviť krvi v moči

Ak je výsledkom vyšetrenia nezhubne zväčšená prostata, mužom sa odporúča:

  • Užívanie byliniek na prostatu
  • Zvýšenie pitného režimu
  • Pravidelné cvičenie
  • Zmena stravy

Okrem toho má pozitívny účinok aj obmedzenie zlozvykov. Nemali by ste piť toľko kávy a mali by ste výraznejšie obmedziť alkohol. Takisto sa oplatí prestať fajčiť, čo má negatívny vplyv na regeneráciu a ďalšie dôležité telesné procesy.

Muži by nemali podceňovať ani pravidelné preventívne prehliadky u urológa. Vďaka nim možno včas zachytiť rakovinu prostaty alebo iných častí mužského reprodukčného systému. Ako vieme, ide o závažné ochorenia, ktoré je vždy lepšie zachytiť v počiatočnom štádiu.

Užívanie vitamínov a bylín na močové cesty a prostatu je užitočné aj z dlhodobého hľadiska. Ak si netrúfate kombinovať ich doma, spoľahnite sa na doplnok stravy UNIPROSTA®.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta