Farba moču: Aké problémy môže odhaliť?

Ak niečo vypijeme, môžeme počítať s tým, že si po chvíli budeme chcieť zdriemnuť. Po vykonaní potreby sa vrátime k svojej pôvodnej činnosti a o nič iné sa nestaráme. Farba moču nám však môže niečo povedať o našom životnom štýle a zdraví. Preto sa pozrieme na to, aké farby moču existujú a kedy treba ísť k lekárovi na vyšetrenie.

Moč je tekutina, ktorá obsahuje odpadové látky. Tvorí sa pri filtrovaní krvi obličkami, a keď sa niečo vyhodnotí ako nepotrebné, ide to do močového mechúra. Keď sa naplní, mozog dostane signál na močenie. Ak ho ignorujeme, spôsobuje nepríjemné pocity, neočakávané nehody, inkontinenciu moču a v naozaj extrémnych prípadoch prasknutie močového mechúra.

Len málo ľudí však zisťuje, akú farbu má jeho moč. Navyše, ak sa vyskytnú nejaké abnormality, nie každý sa rozhodne o nich hovoriť. Koniec koncov, pokiaľ ide o vylučovacie funkcie, tie sú na verejnosti stále tabu.

O zmenách by ste sa však mali vždy poradiť so svojím lekárom, ktorý môže posúdiť, či máte vážny zdravotný problém. Na čo si teda dávať pozor?

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Aká je normálna farba moču?

Za normálnu farbu moču sa považuje akákoľvek farba medzi svetložltou a jantárovou. Tieto odtiene naznačujú, že vaše telo je optimálne zásobené vodou. Okrem toho je žltá farba spôsobená spôsobom, akým telo rozkladá hemoglobín.

Nemusíte sa úplne obávať ani žltého moču, ktorý má takmer neónový odtieň. V tomto prípade je na vine zvýšený príjem vitamínov skupiny B.

farba moču pričiny príznaky

Čo o nás prezradí farba moču

Bezfarebný moč

Niektorí ľudia považujú bezfarebný moč za absolútny ideál, ktorý sa snažia dosiahnuť všetkými dostupnými prostriedkami. Pravdou však je, že bezfarebný moč nie je znakom zdravia. Znamená to, že prijímate príliš veľa tekutín a mali by ste spomaliť.

Nielen preto, že takéto správanie nadmerne zaťažuje obličky. Ďalším rizikom je nerovnováha elektrolytov v tele. Pokiaľ ide o zdravotné problémy, bezfarebný moč môže poukazovať aj na problémy s pečeňou (cirhóza, vírusová hepatitída…). Ak teda viete, že máte normálny príjem tekutín, je to dôvod na návštevu lekára.

Bezfarebný moč
červený moč

Červený moč

Červený moč nemusí byť len tmavý. (Aj keď niečo také existuje.) Môže byť aj ružovkastá. V tomto prípade je problémom najčastejšie to, že máte v moči akékoľvek množstvo krvi, čo s tým zvyčajne nemá nič spoločné.

Príčiny červeného a ružového moču môžu byť rôzne závažné. Pri problémoch so zväčšenou prostatou sa môže objaviť stopa krvi. Problematické sú aj močové kamene, ktoré svojimi ostrými hranami spôsobujú krvácanie pri prechode močovými cestami. Rakovina sa nedá úplne vylúčiť. Z tohto dôvodu je najlepším riešením návšteva urológa. Ak sa nič nezistí, obráťte sa na nefrológa, ktorý je špecialistom na obličky.

Niektorí ľudia môžu mať ľahké krvácanie z moču aj z fyziologických dôvodov, takže sa nemusíte hneď obávať, že ide o niečo zlé. (Ale vždy je lepšie si to overiť a uistiť sa.)

Ale aby sme vás nevystrašili, v krátkom čase môžu niektoré potraviny spôsobiť aj červený a ružový moč. Podozrivé sú napríklad repa, rebarbora a čučoriedky.

Oranžový moč

Ak si všimnete oranžový moč v toalete, môže to znamenať problémy s dehydratáciou. Ak si všimnete, že máte oranžový moč a svetlú stolicu, môže to znamenať problémy so žlčníkom a pečeňou. Oranžový moč môže byť jedným z príznakov žltačky.

Oranžový moč
Hnedý moč

Hnedý moč

Aj tmavohnedý moč je zvyčajne znakom dehydratácie. V niektorých prípadoch však môže ísť aj o vedľajší účinok niektorých liekov, ktoré užívate. (Najlepšie vám to však povie váš lekár.)

Hnedý moč však môže byť opäť spôsobený niektorými potravinami, ktoré prijímate v príliš veľkom množstve. Vinníkom je opäť rebarbora. Môžeme tiež vymenovať aloe a fazuľu fava. Váš lekár vás môže vyšetriť aj pre podozrenie, že máte problém s fungovaním pečene.

Modrý a zelený moč

Zelená a modrá farba moču je v spoločnosti pomerne nezvyčajná. Keďže ide o neprirodzené farby, na vine sú zvyčajne potravinárske farbivá. Okrem toho môže ísť o vedľajší účinok vyšetrenia močových ciest. Najmä ak vám lekári podali kontrastnú látku. Aj v tomto prípade sa tento jav považuje za normálny.

Ak hovoríme o prirodzených príčinách modrého a zeleného moču, v extrémnom prípade môže ísť o bakteriálnu infekciu. Je to však skôr zriedkavé, takže zvyčajne je to preto, že ste zjedli alebo vypili niečo, čo obsahuje dané farbivo.

Modrý a zelený moč

Kedy navštíviť lekára?

Lekára by ste mali navštíviť hneď, ako spozorujete zakalený a zapáchajúci moč. Vtedy pravdepodobne prechádzate infekciou močových ciest, ktorú je potrebné liečiť. Je to aj vo vašom vlastnom záujme, pretože neliečená infekcia močových ciest môže viesť k zápalu obličiek alebo zápalu prostaty.

Ďalším dôvodom na návštevu lekára je, ak si všimnete krv v moči. Nezáleží na tom, aké množstvo. Lekára musíte navštíviť okamžite, keď je „len“ ružový, ako aj keď je tmavočervený. Keďže môže ísť o život ohrozujúci stav, na nič nečakajte a lekára zavolajte hneď, ako za sebou zatvoríte dvere toalety.

Ďalej navštívte lekára, ak si všimnete:

Venujte osobitnú pozornosť ďalším príznakom, ktoré môžu naznačovať zápal obličiek.

farba moču liečba problemy

Zamerajte sa najmä na:

  • Nevoľnosť a vracanie
  • Hnis v moči
  • Krv v moči
  • Vysoké horúčky
  • Zminica
  • Zmätenosť
  • Vyrážky
  • Bolesť chrbta, bolesť podbruška, bolesť bedier…
  • Rýchle dýchanie a tep

Ak pri týchto závažných problémoch nevyhľadáte lekársku pomoc, môže dôjsť k sepse, ktorá môže byť život ohrozujúca. Takže to naozaj nenechávajte na náhodu.

Čo je teda základom zdravého močového traktu? Predovšetkým optimálne nastavený pitný režim a pravidelné návštevy urológa a prípadne aj nefrológa. Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na prostatu.

Mali by obsahovať tieto bylinky:

Hľadajte v nich aj lykopén, zinok a selén. Kombinácia týchto účinných látok a bylín najlepšie pôsobí na nezhubne zväčšenú prostatu, ktorá spôsobuje častejšie nutkanie na močenie, slabý prúd moču, časté nočné močenie a mnohé ďalšie (zdanlivo drobné) nepríjemnosti, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu vnútornú pohodu.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta