Časté močenie – skoncujte s ním raz a navždy

Vzhľadom na to, koľko tekutín počas dňa prijímame, je isté, že sa ich z času na čas musíme zbaviť. Čo sa dá dosiahnuť len počas močenia. Niekedy však používame toaletu častejšie, ako by sme mali. V tomto prípade hovoríme o probléme s častým močením. Ak je to aj váš problém, povieme vám, čo sa s tým dá robiť.

Nútenie k častému močeniu predstavuje riziko nielen neodhalených zdravotných problémov, ale aj komplikácií v osobnom a pracovnom živote. Napríklad, ak v noci stále vstávate a budíte druhú osobu. Okrem toho, že je to pre toho druhého nepríjemné, obaja málo spíte, čo sa odráža na vašej menšej bdelosti a koncentrácii v práci. 

Preto sa musíme začať zaoberať týmto fenoménom. Či už ide o časté močenie u detí (ktoré často potrebujú len upraviť pitný režim), alebo o nočné močenie spôsobené problematickou prostatou.

Aby ste sa nemuseli obávať, čo vás čaká, prevedieme vás celým procesom krok za krokom.

časté močenie príčiny

Príčiny častého močenia

Príčiny častého močenia u mužov a žien sú v podstate rovnaké, ale v určitom bode dochádza k postupnému rozvetvovaniu. Je to spôsobené mierne odlišným fungovaním ich tela. 

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Čo sa týka bežných príčin častého nutkania na močenie, nájdeme medzi nimi:

 • Nadmerné popíjanie nápojov
 • Konzumácia diuretických nápojov (káva, alkohol…)
 • Užívanie diuretík alebo iných liekov
 • Infekcie močových ciest
 • Nervozitu
 • Močové kamene
 • Pohlavne prenosné choroby
 • Mozgová príhoda alebo ochorenia, ktoré postihujú centrálny nervový systém
príčiny častého močenia

Ako vidíte, pri prvom náznaku problémov nie je potrebné maľovať čerta na stenu a za všetkým vidieť to najhoršie. Na druhej strane ide o jav, ktorý je potrebné dostatočne preskúmať, pretože by mohol poukazovať na vážnejší stav, ktorý je potrebné okamžite riešiť. Z tohto dôvodu je vhodné, aby ste sa nechali vyšetriť u svojho ošetrujúceho lekára.

Časté močenie u žien

Časté močenie (aspoň kým muži nedosiahnu stredný vek) si spájame predovšetkým so ženami. A je to celkom logické. Ich telo prechádza počas produktívneho života mnohými zmenami. Sú tiež náchylnejšie na určité zdravotné komplikácie, ktoré mužov kvôli ich odlišnej telesnej stavbe dlho netrápia.

Úplne normálnym javom je časté močenie v tehotenstve. Nielen kvôli zmenám hladiny hormónov, ale aj kvôli rastúcemu plodu, ktorý vyvíja tlak na močový mechúr. (Mnohé ženy trpia častým močením aj tesne pred menštruáciou, keď telo zadržiava vodu.) Na vine sú však aj infekcie močových ciest, hyperaktívny močový mechúr alebo oslabené panvové dno.

Časté močenie u žien
časté močenie u mužov

Časté močenie u mužov

Časté močenie u mužov sa zvyčajne odkladá až do vyššieho veku, keď zvyčajne začnú trpieť problémami s prostatou. Mnohí z nich sa stretávajú s nezhubne zväčšenou prostatou, ktorá utláča močovú trubicu a znemožňuje normálny prietok moču. (Okrem toho sa kvôli zvyškom starého moču v močovom mechúre môžu zvýšiť problémy s infekciami močových ciest, ktoré boli predtým doménou žien.) V horších prípadoch môže viesť k zápalom prostaty alebo rakovine prostaty. Keďže príznaky týchto problémov sa navzájom prelínajú, včas sa objednajte k urológovi.

Časté nočné močenie

Ak ste si mysleli, že to je v súvislosti s častým močením všetko, veľmi ste sa mýlili. Ešte sme nepovedali nič o častom nočnom pomočovaní, ktoré sme spomínali v úvode.

Tento stav môže byť spôsobený:

 • Lieky
 • Zväčšenou prostatou
 • Tehotenstvom
 • Nadmerným príjmom tekutín pred spaním
 • Cukrovkou
 • Opuchy
 • Hyperaktívnym močovým mechúrom
 • Roztrúsenou sklerózou alebo iným ochorením CNS
 • Nádorom
 • Infekciou močových ciest

Dôvodom, prečo by ste mali tomuto problému venovať pozornosť, je, že v noci telo produkuje menej moču, ktorý je zároveň koncentrovanejší. Preto je potrebné situáciu dlhodobo monitorovať. (Niekedy môže ísť o kombináciu viacerých faktorov, ktoré z nej robia len prechodnú fázu.)

časté nočné močenie

Spôsoby liečby

Metódy liečby častého močenia závisia od toho, čo problém spôsobilo. Z tohto dôvodu je určite rozumnejšie neskúšať samoliečbu, ale objednať sa k lekárovi, ktorý posúdi, či je s vami všetko v poriadku (nemáte cukrovku, nádor, infekciu močových ciest…)

V prípade tehotenstva vám lekár pravdepodobne neodporučí nič iné, len vyčkať na stav. Na druhej strane mužom so zväčšenou prostatou sa odporučí zmena životného štýlu a užívanie voľnopredajných bylinných doplnkov alebo liekov. Pri ochoreniach vytvorí liečebný plán, po ktorom by mali ťažkosti s častým močením postupne ustúpiť.

časté močenie liečba

Ako skoncovať s častým močením?

Niekedy stačí niekoľko dobre premyslených zmien, aby sa dosiahli pozitívne zmeny. Najskôr si skontrolujte, koľko pijete pred spaním a aký je charakter nápoja. Ak máte problémy s močením v noci, prestaňte piť niekoľko hodín pred spaním. Rozhodne sa vyhnite káve alebo alkoholu. Kegelove cviky sú tiež veľmi dobrou pomôckou na posilnenie svalov panvového dna.

Ak ste zdraví a váš problém stále pretrváva, mali by ste skúsiť užívať prírodné doplnky stravy na prostatu a močové cesty.

V ich zložení by nemali chýbať tieto látky:

Kombinácia týchto látok je obzvlášť účinná pri problémoch s prostatou, ktoré často spôsobujú časté močenie. Môžete tiež vyskúšať brusnice. Ak problémy pretrvávajú, možno budete chcieť zvážiť návštevu urológa.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta