Čo znamená krv v ejakuláte a kedy vyhľadať pomoc?

Krv v ejakuláte zvyčajne neveští nič dobré, pretože v ňom zvyčajne nemá čo robiť. Je to však vážne? A sú s ňou spojené nejaké ďalšie prejavy, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť? A čo všetko by vlastne mohlo byť na vine?

Sperma je tekutina, ktorá obsahuje rôzne látky podporujúce normálnu pohyblivosť a životaschopnosť spermií. Vylučuje sa z mužského tela počas orgazmu a jej účelom je oplodniť uvoľnené vajíčko v čase ovulácie, čo umožňuje začiatok tehotenstva.

Môžete však mať aj problémy so semenom. Nejde len o to, že môžete mať nízky počet spermií (takže môžete mať problémy s plodnosťou), ale môžete si všimnúť aj krv v semene, čo zvyčajne naznačuje problém.

Čo môže spôsobiť hematospermiu, ako sa tento jav nazýva? A je potrebné okamžite prepadnúť panike?

čo znamená krv v ejakuláte

Čo znamená krv v ejakuláte?

Hoci prítomnosť krvi v ejakuláte môže byť na prvý pohľad desivá, tento jav nemusí mať vždy vážnu príčinu. Preto by ste sa nemali hneď začať vyhýbať, ale mali by ste si zachovať pokojnú myseľ. Najmä preto, že ak ide o vážnejší problém, krv v ejakuláte zvyčajne nie je jeho prvým príznakom.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Zaujímavé je, že nie je známe, ako častá je hematospermia, pretože muži svoj ejakulát zvyčajne príliš neskúmajú. Okrem toho sa tento jav môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Uvádza sa však, že obvyklé rozmedzie je medzi 30-40 rokmi.

Čo to môže znamenať – príčiny

Napriek prvému (relatívnemu) uisteniu v úvode musíme ešte raz zdôrazniť, že krv v moči nie je normálna a treba jej venovať pozornosť.

Medzi možné príčiny tohto javu patria:

  • Únik krvi z malej cievy v trakte (ako napríklad pri krvácaní z nosa).
  • Trauma (napr. po nehode alebo zavedení katétra)
  • Infekcia
  • Problém s prostatou
  • Pohlavne prenosné choroby
  • Krvácanie po vazektómii alebo biopsii

V extrémnych prípadoch môže byť krv v ejakuláte jedným z príznakov rakoviny, preto by ste nemali podceňovať pravidelnú prevenciu u lekára a samovyšetrenie.

krv v ejakuláte príčiny

Kedy vyhľadať pomoc?

Napriek vyššie uvedeným rizikám nemusí byť prítomnosť krvi v ejakuláte vždy vážnym problémom. Ak sa objaví raz a potom problém ustane, nie je dôvod na zbytočné obavy.

Na druhej strane, ak je prítomnosť krvi v ejakuláte podozrivo častá alebo sa množstvo krvi viditeľne mení, mali by ste čo najskôr navštíviť svojho lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí a určí presnú príčinu vášho problému. Aj keď sa ukáže, že príčina krvácania nie je vážna, aspoň budete pokojnejší a váš lekár bude vedieť, že vás má v budúcnosti kvôli tomuto problému sledovať.

pomoc pri liečbe krvi v ejakuláte

Ako ju liečiť?

Krv v spermiách sa lieči rôzne, v závislosti od toho, čo presne spôsobilo problém. Lekár sa tiež pokúsi zistiť, či netrpíte nejakými ďalšími príznakmi. Úlohu môže zohrávať aj váš vek.

Napríklad muži mladší ako 40 rokov, u ktorých sa vyskytla len jedna epizóda krvácania a nemajú prítomné žiadne rizikové faktory, nemusia byť vôbec liečení. Ak sa však zistí závažnejší dôvod krvácania, môžu sa počas liečby použiť antibiotiká (na bakteriálne infekcie), lieky na zápal a pod.

Niekedy môže krvácanie spermií ovplyvniť aj nezhubne zväčšená prostata, ktorá sa zvyčajne zväčšuje s pribúdajúcim vekom. Medzi sprievodné príznaky patrí časté močenie, nočné močenie, inkontinencia moču, pocit neúplne vyprázdneného močového mechúra po vykonaní malého moču alebo slabý prúd moču. Keď vám lekár potvrdí, že to súvisí s krvácaním, môžete vyskúšať viaczložkový výživový doplnok obsahujúci bylinky a iné látky na podporu normálneho stavu prostaty a močových ciest.

Potom sa uistite, že v jeho zložení nájdete tieto látky:

čo pomáha na krv v sperme

Pri riešení nezhubne zväčšenej prostaty sa odporúča aj zmena životného štýlu, ktorá nemusí zahŕňať len zmeny súvisiace s pitím alkoholu.

Zdroje informácií

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16513-blood-in-the-semen-hematospermia – Krv v sperme (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/blood-in-semen/ – Hematospermia (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/symptoms/blood-in-semen/basics/causes/sym-20050603 – Príčiny krvi v sperme (anglicky)

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta