Zadržiavanie moču: Čo sa môže stať a prečo to nerobiť?

Niektorí ľudia považujú zadržiavanie moču za výhodu, ktorou sa chvália pred ostatnými. Ale je to zdravé? A má táto praktika nejaké zdravotné riziká, kvôli ktorým je vo vašom záujme s ňou prestať?

Predpokladá sa, že počas dňa ideme na toaletu približne osemkrát, aby sme vykonali svoju malú potrebu. Niektorí ľudia však chodia menej alebo častejšie. A potom sú medzi nami aj takí, ktorí síce potrebujú ísť na toaletu, ale z nejakého dôvodu zadržiavajú moč. Niekedy je to z nutnosti, pretože v blízkosti nie je verejná toaleta alebo sa nedá zastaviť. (Napríklad na úzkej, ale rušnej ceste.)

Prípadne majú pocit, že ešte nemajú takú veľkú chuť, a tak počkajú, kým sa ich močový mechúr trochu viac naplní. Potom môžu ostatným prezentovať, že patria k vydržiavaným, ktorí vydržia dlhšie ako ostatní.

Má však takéto konanie zmysel?

prečo nezadržiavať riziká spojené s močom

Prečo nezadržať moč?

Predovšetkým preto, že močový mechúr má len obmedzenú kapacitu. Aj keď sa v reálnom svete nestane, že by močový mechúr praskol, zvierač sa môže uvoľniť a vy si môžete spôsobiť veľa nepríjemností kvôli svojej tvrdohlavosti. Navyše sa nebudete cítiť pohodlne, pretože mozog zvyčajne dostane signál na vyprázdnenie približne v čase, keď je močový mechúr naplnený do polovice. To so sebou môže priniesť nepríjemné pocity a bolesť, ktoré vám znemožnia riadne sa sústrediť na to, čo práve robíte. Nehovoriac o zvýšenom riziku ďalších problémov.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Riziká pri zadržiavaní moču

Dlhodobé zadržiavanie moču môže viesť k častejším infekciám močových ciest. Baktérie sa v takejto situácii môžu ľahšie množiť.

Môžete tiež zaznamenať:

Ako teda vidíte, zadržiavanie moču rozhodne nie je niečo, s čím by ste sa mali zahrávať. Samozrejme, ak sa to stáva len občas, nemusíte sa znepokojovať. Ak sa vám to však deje dlhodobo, prestaňte s tým skôr, než bude neskoro.

Príčiny častého nutkania močiť

Za zadržiavaním moču môže byť aj častejšie nutkanie na močenie. Najmä ak máte pocit, že častým chodením na toaletu priťahujete nežiaducu pozornosť okolia. Kým u mužov môže byť na vine hyperaktívny močový mechúr alebo infekcia močových ciest, u mužov môže hrať úlohu aj nezhubne zväčšená prostata.

ako riešiť zadržiavanie moču

Ako to vyriešiť?

Muži, ktorí bojujú s najčastejšie malígne zväčšenou prostatou a častým močením, môžu vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na podporu normálneho stavu prostaty a močových ciest, ktoré obsahujú komplex bylín a ďalších látok. V ich zložení sa skúste zamerať najmä na lykopén, zinok, žihľavu, vŕbovku malokvetú, slivku africkú a saw palmetto.

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321408 – Zadržiavanie moču (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-long-can-you-go-without-peeing – Ako dlho sa dá nemočiť? (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/symptoms/frequent-urination/basics/causes/sym-20050712 – Časté močenie (anglicky)

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta