Čo je biopsia prostaty a ako sa vykonáva?

Fúzna biopsia prostaty znie desivo. To znamená, že odoberú vzorky tkaniva, ktoré sa potom podrobia ďalšiemu skúmaniu. Keďže sa tohto zákroku možno obávate, povieme vám o ňom všetko, čo potrebujete vedieť.

Dôležitá je prevencia. A to v každom ohľade. Bohužiaľ, keď ide o naše reprodukčné orgány, radi na ne zabúdame. Až do chvíle, keď nás začne trápiť časté močenie, alebo dokonca bolesť počas neho.

Keďže nie všetky problémy sú spôsobené nezhubne zväčšenou prostatou, je vo vašom vlastnom záujme, aby ste chodili na pravidelné kontroly k lekárovi. Ak nie je s výsledkami vyšetrenia spokojný, môže vám odporučiť biopsiu prostaty, ktorá pomôže lepšie posúdiť povahu vášho problému.

Ako sa vykonáva biopsia prostaty? A sú s tým spojené nejaké potenciálne riziká?

čo je to biopsia prostaty výsledky

Čo je to biopsia prostaty?

Všeobecný pojem biopsia označuje operáciu, pri ktorej sa pacientovi odoberie tkanivo. To umožňuje lekárom objasniť biologickú povahu zdravotného problému pacienta. Lekári sa zvyčajne zameriavajú na odber tkaniva z potenciálne problematickej oblasti. Výhodou tejto metódy je oveľa väčšia diagnostická presnosť a relatívne malá invazívnosť pre pacienta.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Na diagnostiku rakoviny prostaty sa potom používa biopsia prostaty. Aj keď to znie desivo, ak sa to urobí včas, máte celkom dobrú šancu na vyliečenie.

Ako sa vykonáva?

Keď prídete na zákrok, lekár vám počas neho odoberie vzorky tkaniva pomocou ihly. Aby sa zabránilo poškodeniu zdravého tkaniva, lekár použije na vedenie ihly ultrazvuk. V niektorých prípadoch sa tento zákrok vykonáva s použitím lokálnej anestézie, aby sa zabezpečilo znecitlivenie postihnutej oblasti.

Biopsia prostaty zvyčajne trvá len chvíľu. Vďaka použitiu anestézie sa dokonca nepovažuje za bolestivú. Rôzne typy biopsie, ktoré si vyžadujú rez, môžu trvať dlhšie.

bolestivosť biopsie prostaty

Bolestivosť biopsie prostaty

Ak vám lekár podá čiastočnú alebo úplnú anestéziu, biopsia zvyčajne nebolí. Môžete však cítiť malé pichnutie, keď lekár odoberie vzorku tkaniva. Preto sa tohto zákroku nemusíte báť.

Výsledky vám lekár doručí rýchlosťou laboratória. Zvyčajne vám výsledok oznámi osobne. Môže vám ho však povedať aj telefonicky. Závisí to od jeho zvyklostí.

Dôsledky a riziká biopsie prostaty

Žiadny zásah nie je úplne bez následkov. Krátko po biopsii prostaty sa nezriedka vyskytuje krvácanie.

Môžete sa tiež stretnúť s:

  • Necitlivosť (ktorá je zvyčajne spôsobená umŕtvením)
  • Mierne nepohodlie, ktoré trvá približne 1-2 dni
  • Krv v moči, ejakuláte atď.

Ak sa tieto príznaky namiesto zlepšenia zhoršujú, je to dôvod, ktorý by vás mal viesť k tomu, aby ste sa obrátili na lekára.

dôsledky biopsie prostaty

Pokiaľ ide o negatívne účinky biopsie prostaty, nie je ich veľa. Podobne ako pri iných poškodeniach tkaniva je najväčším rizikom sepsa, ktorá môže viesť (v závažných prípadoch) k smrti pacienta.

Medzi jeho varovné príznaky patria:

  • Rýchly tlkot srdca
  • Horúčka
  • Zminica
  • Zmätenosť
  • Problém s dýchaním
  • Bolesť a nepohodlie
  • Spotená pokožka

Ak máte tieto príznaky, je vhodné vyhľadať lekára alebo najbližšie zdravotnícke zariadenie, ktoré vám poskytne náležitú starostlivosť. V opačnom prípade sa nemáte čoho obávať.

Nezabúdajte však, že problémom najlepšie predídete, ak budete chodiť na pravidelné zdravotné prehliadky k lekárovi. Môže vám tiež odporučiť dlhodobé užívanie výživových doplnkov na prostatu. Mali by ste si vybrať taký, ktorý má komplexné zloženie.

V ich obsahu hľadajte:

Dlhodobé užívanie doplnkov stravy s týmito látkami zabezpečí, že vaša prostata dostane komplexnú starostlivosť, ktorú potrebuje na správne fungovanie.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta