Liečba zväčšenej prostaty – Ako na to?

Starnutie sa netýka len žien, ale aj mužov. Okrem vypadávania vlasov a plešatenia sa môžu potýkať aj so zväčšenou prostatou. Hoci ide o chúlostivý problém, pomocou našich tipov ju môžete dostať späť do formy.

Časté a prerušované močenie trápi takmer každého muža v pokročilom veku. V tomto období sa môžu častejšie vyskytovať aj infekcie močových ciest. A to aj napriek tomu, že muži ich doteraz poznali len z reklám a príbehov žien. Ako je to možné?

Ak sa na to pozrieme selektívne, môže to mať niekoľko dôvodov. Buď máte oslabené svaly panvového dna, máte rakovinu niektorého z hlavných orgánov, alebo (a to je najpravdepodobnejšie spolu s prvou možnosťou) vás trápi nezhubne zväčšená prostata.

Aby ste si s tým nemuseli robiť starosti, povieme vám, ako môžete odhaliť problémy s ním a ako ich môžete vyriešiť. ✅

zväčšená prostata

Co je to zvětšená prostata?

Abychom se mohli rozmluvit o tom, co se s vaším tělem děje, je nutné si nejprve osvětlit, co prostata je. Jde o malou žlázu, která obklopuje pánskou močovou trubici. Její primární funkcí je tvorba tekutiny, která vyživuje spermie. (Zároveň jim pomáhá dostat se z mužského těla ven.) Proč ale roste?

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

I když se naše výška během vstupu do dospělosti více méně ustálí (v pozdějším věku můžeme maximálně říkat, že rosteme do země), nejsme celý život stejní. Mění se například vzhled našeho těla a rostou i některé z rysů v našem obličeji. (Dobrým příkladem je třeba nos.) Něco podobného se děje i s prostatou. Čímž dojde k jejímu nezhoubnému zvětšení.

Kvůli němu je prostata oteklá a začne utlačovat močovou trubici. Což začne způsobovat problémy s častým a přerušovaným močením.

Ako ju poznáme?

Hoci nezhubne zväčšená prostata nie je až taká vážna alebo zvláštna, môže mužom znepríjemniť život. Najmä kvôli jeho príznakom, ktoré môžu spôsobiť nejedno spoločenské faux-pas.

Prejavy zväčšenej prostaty:

Časté močenie

Všetky tieto príznaky by vás mali automaticky motivovať k tomu, aby ste kontaktovali svojho lekára, ktorý vás vyšetrí a začne situáciu riešiť.

Liečba zväčšenej prostaty

Po príchode do ordinácie s vami lekár vykoná krátky rozhovor, aby zistil príznaky a trvanie vašich ťažkostí. Následne vykoná sériu vyšetrení a testov, ktoré mu pomôžu vylúčiť možnosť, že príčina spočíva v niečom inom alebo vážnejšom.

Lekár môže vykonať:

  • Analýzu moču
  • Urodynamický test
  • Ručné vyšetrenie prostaty
  • Krvný test
  • Cystoskopiu
  • Ultrazvukové alebo CT vyšetrenie
vyšetrenie prostaty

Na základe všetkých potrebných vyšetrení sa potom určí najlepší spôsob liečby. Môže byť buď prírodná, alebo medikovaná.

Chirurgická liečba

Najväčším zásahom, ktorý môžete v tejto súvislosti podstúpiť, je operácia prostaty. K tomuto postupu sa však pristupuje len vtedy, keď iné (a zvyčajne menej invazívne) riešenia nefungujú. Nemusíte sa teda ničoho obávať.

V zásade existuje niekoľko prístupov, ktoré si môžu lekári zvoliť po vzájomnej dohode. Jedným z nich je šetrné odstránenie prebytočného tkaniva z prostaty. (Ktoré možno vykonať pomocou rádioterapie alebo ultrazvuku.)

Ak sa u vás objavia ďalšie komplikácie, ako napríklad zlyhanie obličiek, močový kameň alebo úplná neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr, lekári sa pravdepodobne rozhodnú pre invazívnejší zákrok. Napríklad taká, ktorá rozoberie prostatu alebo chirurgicky odstráni časť prostaty cez malý rez v bruchu.

Operácia prostaty
Lieky na prostatu

Lieky

Druhou možnosťou, ktorú môže váš lekár považovať za vhodnú, je liečba prostaty liekmi. Môžu to byť blokátory, ktoré uvoľňujú svaly močových ciest, a tým zintenzívňujú tok tekutiny počas močenia.

V súčasnosti sa vsádza aj na lieky, ktoré upravujú hladinu hormónov v mužskom tele. Ich nevýhodou však môže byť vplyv na potenciu a sexuálnu výkonnosť. Ak je to možné, lekár vám môže predpísať aj antibiotiká na bakteriálny zápal prostaty.

Doplnky stravy

Pravdepodobne najlepším riešením, ktorým by ste mali začať riešiť aj svoje problémy, sú voľne predajné doplnky stravy na zdravie prostaty. Mnohé z nich majú prírodné zložky, takže nezaťažujú telo tak ako niektoré umelé lieky.

Pokiaľ ide o obsah, skúste hľadať serenou plazivú, africkú slivku, vŕbovku malokvetú a žihľavu dvojdomú. Tieto bylinky majú priaznivý vplyv na mužskú vitalitu a zdravie. Môžu tiež pomôcť zlepšiť alebo úplne odstrániť problémy so zväčšenou prostatou. Africká slivka sa postará aj o normálne fungovanie močových ciest.

doplnky stravy na prostatu

Ako postupovať pri problémoch s prostatou?

Za problémy so zväčšenou prostatou sa nemusíte hanbiť. Z dôvodu vplyvu starnutia sa s nimi stretáva mnoho mužov na celom svete. Na ich odstránenie je veľmi dôležité nehanbiť sa o nich hovoriť, pretože to je prvý krok k ich úspešnému riešeniu. V prípade, že na sebe pozorujete prvé príznaky alebo vaše problémy nie sú vážneho charakteru, skúste užívať prírodné výživové doplnky na prostatu, ktoré obsahujú žihľavu, vŕbovku malokvetú, africkú slivku, saw palmetto, lykopén, zinok a ďalšie zložky. Zapracujte tiež na zdravšom životnom štýle a vyskúšajte Kegelove cviky. Ak sa problémy s prostatou nezlepšia alebo sa zhoršia aj po tomto zásahu, objednajte sa k urológovi.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta