Beta-sitosterol: Známe účinky na zdravie a prostatu

Ak ste niekedy v obchode prechádzali okolo regálu s výživovými doplnkami na podporu normálneho zdravia prostaty, je dosť možné, že ste si všimli tie, ktoré majú na etikete beta-sitosterol. Väčšina z nás si pod týmto názvom nevie predstaviť nič konkrétne. A možno máme aj problém určiť, na čo by mohol byť dobrý. Preto sa naň bližšie pozrieme v dnešnom článku, vďaka ktorému budete opäť o niečo múdrejší.

Svet výživových doplnkov je veľmi rozmanitý. Pomerne často sa v nich používajú exoticky znejúce látky, s ktorými sme ešte vedome neprišli do kontaktu. A ako to už býva, to, čo nepoznáme alebo čomu nerozumieme, často nevzbudzuje dôveru. Takže sa potom môžeme takýmto veciam podvedome vyhýbať.

Preto je tak dôležité neustále sa učiť a nebáť sa vyskúšať niečo nové. Nezabúdajte, že technológia napreduje spolu so znalosťami. A tí, ktorí zostanú zaseknutí na jednom mieste, sa v budúcnosti len ťažko vrátia do rozbehnutého vlaku.

Prečo sa teda zaujímať o beta-sitosterol?

čo je to beta-sitosterol

Čo je to Beta-Sitosterol?

Beta-sitosterol je rastlinný sterol, ktorý sa spája so širokou škálou potenciálnych výhod. Jeho chemická štruktúra je do istej miery podobná cholesterolu, o ktorom je známe, že je normálnou súčasťou ľudského tela. Najmä beta-sitosterol si však telo nedokáže samo vyrobiť, preto ho musíme dodávať z každodennej stravy. V neposlednom rade sa pridáva aj do voľnopredajných potravinových doplnkov.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Aké sú jeho účinky?

Beta-sitosterol sa napríklad spája s podporou normálnej hladiny cholesterolu. Najmä so znížením LDL (zlého) cholesterolu, ktorý predstavuje riziko pre naše zdravie. Zároveň nemá vplyv na (dobrý) HDL cholesterol. Mechanizmus účinku tohto javu by mal spočívať v tom, že beta-sitosterol znižuje (približne o polovicu) vstrebávanie cholesterolu v tráviacom trakte, čo by malo uľahčiť vylučovanie nadbytočného cholesterolu v stolici a menej sa ho dostane späť do tela.

Táto látka sa stala populárnejšou aj medzi športovcami, ktorí ju používajú na podporu regenerácie po náročnom cvičení.

Beta-sitosterol na prostatu

Ako ovplyvňuje prostatu?

O beta-sitosterol by sa mali zaujímať aj muži, ktorí majú problémy s nezhubne zväčšenou prostatou, ktorá postihuje pomerne široké spektrum zrelých jedincov. Tento jav sa neskrýva za rakovinovým bujnením, takže nás neohrozuje na živote. Aj tak však nejde o nič príjemné. Najmä keď potrebujeme každú polhodinu močiť a často sa v noci budíme kvôli močeniu.

Beta-sitosterol sa pridáva do voľnopredajných výživových doplnkov na podporu normálneho stavu prostaty. Táto látka môže podporovať ľahší a plynulejší prietok moču močovou trubicou. Ide teda o podporu ľahšieho vyprázdňovania močového mechúra, vďaka čomu by ste nemali tak často chodiť na záchod. (Pretože by malo chvíľu trvať, kým sa močový mechúr opäť úplne naplní.) Okrem toho zvyškový moč v močovom mechúre môže zvyšovať riziko infekcií močových ciest. Preto je podpora normálneho vyprázdňovania taká dôležitá.

Ako užívať beta-sitosterol?

Hoci je beta-sitosterol dobrá a zaujímavá vec, nie je na škodu kombinovať ho s inými vitamínmi a bylinami, ktoré súvisia s podporou normálneho stavu prostaty a s podporou normálneho stavu močových ciest.

Zabudnite však na to, že by ste sa hrali na bylinkára a vyrábali si vlastné bylinné zmesi. Oveľa jednoduchšie je používať viaczložkové prírodné výživové doplnky pre mužov, ktoré vám ponúkajú premyslené zloženie.

Okrem beta-sitosterolu by ste v nich mali nájsť tieto látky:

beta sitosterol užívanie účinky

Okrem dlhodobého užívania takéhoto výživového doplnku nezabúdajte ani na úpravu celkového životného štýlu. Určite je dobré raz za čas sa preventívne objednať k svojmu urológovi, ktorý vykoná celkové vyšetrenie a uistí sa, že je u vás všetko v úplnom poriadku. (Niektoré príznaky nezhubne zväčšenej prostaty a rakoviny prostaty môžu byť podobné.)

Problémy s močením môžete znížiť aj obmedzením príjmu alkoholu, kofeínu a iných diuretických nápojov. Vodu, čaje a iné tekutiny pite často počas dňa, ale po malých dúškoch. Na toalete sa neponáhľajte a po chvíli sa uistite, že v močovom mechúre nezostal žiadny moč.

Zdroje informácií

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-beta-sitosterol-89250 – Beta-sitosterol (anglicky)

https://www.mountsinai.org/health-library/condition/benign-prostatic-hyperplasia – Nezhubne zväčšená prostata (anglicky)

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta