Retencia moču (akútna a chronická): Príčiny, príznaky a liečba

Chronická retencia moču je problém, o ktorom sa v spoločnosti takmer nehovorí, ale môže dosť výrazne ovplyvniť vašu každodennú pohodu. A keby len to! Dlhodobé zadržiavanie moču môže spôsobiť aj nečakané zdravotné problémy. Čo spôsobuje zadržiavanie moču? A dá sa liečiť?

Ľudské telo funguje tak, že ak sa močový mechúr naplní, mozog dostane signál, že je potrebné navštíviť toaletu a vypustiť nahromadenú tekutinu. Ak všetko funguje tak, ako má, močový mechúr sa úplne vyprázdni a je schopný zadržať dodatočný moč, ktorý vzniká pri filtrovaní krvi obličkami.

Problémom je, že nežijeme v ideálnom svete. Takže či chceme alebo nie, niekedy sa veci pokazia. Ak tento problém aplikujeme na močové cesty, môže sa prejaviť napríklad zadržiavaním moču.

Dá sa tento problém nejako rozpoznať? A dá sa liečiť?

Čo je retencia moču?

Retencia moču je veľmi zvláštny problém, ktorý môže spôsobiť, že máte pocit plného alebo neúplne vyprázdneného močového mechúra aj po tom, čo ste sa práve vymočili. Môžete preto stále pociťovať nutkanie na močenie.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Ak sa u vás tento stav objaví náhle a bez akéhokoľvek varovania, hovoríme o akútnej retencii moču. Ak sa u vás tento problém vyskytuje dlhodobo, hovoríme o chronickej retencii moču.

Hoci retencia moču môže postihnúť obe pohlavia, tento problém je oveľa častejší u mužov a u ľudí vo vyššom veku.

príčiny retencie moču

Príčiny retencie moču

Retencia moču môže mať niekoľko príčin. Niektoré z nich sú závažné a ich riešenie si vyžaduje pomoc lekára. Niekoľko ďalších príčin však spočíva vo vašom životnom štýle.

Medzi hlavných vinníkov patria:

Nemusíte sa teda hneď obávať najhoršieho. Na druhej strane, ak sa vaše problémy objavia náhle alebo sa zhoršia a sprevádzajú ich ďalšie nežiaduce zdravotné komplikácie, vyhľadajte lekársku pomoc.

prejavy neschopnosti močiť

Ako sa prejavuje neschopnosť močiť?

Neschopnosť vyprázdniť močový mechúr sa prejavuje pomerne výrazne. Máte pocit, že váš močový mechúr je plný a máte problém s vyprázdnením moču na toalete. Môžete tiež vyprázdniť malé množstvo moču, ale nemôžete pokračovať. Nakoniec môžete mať pocit, že sa vám nepodarilo úplne vyprázdniť močový mechúr, čo môže viesť k inkontinencii moču.

liečba retencie moču

Liečba retencie moču

Keď prídete k lekárovi, bude ho zaujímať, ako sa vaše problémy s močením prejavujú. Aby zistil, kde presne sa problém vyskytuje, pravdepodobne podstúpite niekoľko typov vyšetrení.

Lekár môže požadovať vyšetrenie moču a krvi. Ďalej môže byť na programe cystoskopia, ultrazvuk alebo CT.

Ak trpíte akútnou retenciou moču, ktorá ohrozuje váš život, jediným rozumným riešením je zavedenie katétra, ktorý pomôže dostať všetku tekutinu z močového mechúra. Chronickú retenciu moču možno tiež riešiť zavedením katétra, ale keďže ide o dlhodobý problém, lekári sa bežne uchyľujú k iným metódam. Môžu odporučiť behaviorálnu terapiu, chirurgický zákrok alebo lieky. Okrem toho, ak za vaše problémy s močením môže nezhubne zväčšená prostata, môžu vám odporučiť užívanie bylinných doplnkov pre mužov.

Z tohto dôvodu vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy, ktoré obsahujú špecifické látky pre zdravie prostaty.

Patria medzi ne:

Tieto látky podporujú normálny stav prostaty. Pri jej zväčšení sa vyskytujú problémy, ako je časté močenie, slabý prúd moču, bolesť pri močení, neschopnosť začať močiť a iné.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta