Karcinóm prostaty: Príznaky, metastázy a liečba

Aj keď máte pocit, že je s vaším telom všetko v úplnom poriadku, je vhodné absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u svojho praktického lekára a urológa. Takto môžete včas zistiť, že vaše problémy s močením nespôsobuje nezhubne zväčšená prostata, ale karcinóm prostaty. A v jej prípade platí, že čím skôr sa začne liečiť, tým lepšie.

Mnohí muži sa boja ísť k lekárovi, pretože sa obávajú, že sa počas vyšetrenia niečo nájde. Prípadne ignorujú svoje existujúce zdravotné problémy, medzi ktoré môže patriť aj častejšie močenie. Veď predsa nejde o nič vážne, nie?

Nanešťastie pre nás to však nemusí byť také nevinné. To, čo na prvý pohľad vyzerá neškodne, môže byť zákerná rakovina prostaty, ktorej úspešnosť vyliečenia sa zvyšuje v závislosti od toho, ako skoro sa odhalí.

Aká je prognóza prežitia tohto zdravotného problému? Aké sú príznaky? A aká je liečba?

Čo je to karcinóm prostaty?

Karcinóm prostaty (alebo rakovina prostaty) je závažný zdravotný problém, ktorý môže priamo ohrozovať život. Okrem toho sa podobne ako iné druhy rakoviny môže z prostaty rozšíriť do iných častí tela. Problémom navyše je, že rakovina prostaty sa často môže vyvíjať veľmi pomaly, takže o nej dlho nemusíte vedieť. (Pozitívom je, že v počiatočných štádiách sa dá veľmi dobre liečiť.)

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Medzi rizikové faktory rakoviny prostaty patria:

  • Vyšší vek (často sa tento problém diagnostikuje u mužov okolo 70 rokov)
  • Rodinná anamnéza
  • Obezita
čo je karcinóm prostaty príznaky prejavy

Jeho príznaky a prejavy

Problémom karcinómu prostaty je, že jeho príznaky sa môžu podobať na nezhubne zväčšenú prostatu, ktorá postihuje veľké percento zrelých mužov (a zväčšenie nie je spôsobené rakovinovým bujnením), takže si dlho môžete myslieť, že vaše ťažkosti s močením nie sú spôsobené niečím vážnym.

Rakovina prostaty sa najčastejšie prejavuje:

Ak spozorujete niektorý z týchto problémov, nečakajte a objednajte sa k urológovi. Opäť platí, že včasné odhalenie rakoviny prostaty zvyšuje šancu na vyliečenie, preto nemá zmysel čakať.

karcinóm prostaty metastázy

Metastázy karcinómu prostaty

Keď rakovina začne metastázovať, je to zlé. Najčastejšie tento typ rakoviny metastázuje do kostí a lymfatického systému. Môže sa však vyskytnúť aj v pečeni a pľúcach.

Vo vzácnych prípadoch, ktoré nie sú také časté, sa môžu metastázy objaviť aj v mozgu, prsníku, očiach, svaloch alebo obličkách. Pravdepodobnejší je však prvý scenár. Keď sa rakovina rozšíri inde, šance na úspešné vyliečenie a prežitie sa rapídne znižujú.

Ako prebieha liečba?

Keď pôjdete k svojmu urológovi, vykoná sériu testov, ktoré mu umožnia lepšie preskúmať stav vašej prostaty. Vyšetrenie zvyčajne zahŕňa fyzikálne vyšetrenie cez konečník (ktoré nebolí), krvný test a ultrazvuk. Ak sa lekárovi niečo nebude zdať v poriadku, môže vás poslať na ďalšie vyšetrenia na spresnenie diagnózy.

Ak sa rakovina prostaty potvrdí, lekári sa pokúsia zistiť, či je agresívna alebo nie. Pri agresívnej rakovine je čas veľmi dôležitý, pretože sa rýchlo šíri a postupuje, čo môže skomplikovať liečbu a znížiť prognózu prežitia. Ďalej odborníci zistia, či sa už vyskytli metastázy v kostiach a iných častiach tela.

V závislosti od výsledkov týchto vyšetrení vám lekár odporučí vhodnú liečbu. Ak výsledky nie sú optimálne, ale váš stav priamo neohrozuje život, lekár nemusí o liečbe vôbec uvažovať. Nanajvýš vás pozve na častejšie preventívne prehliadky, počas ktorých bude sledovať váš zdravotný stav.

Agresívny karcinóm si však môže vyžadovať ožarovanie, chirurgický zákrok, hormonálnu liečbu, chemoterapiu, imunoterapiu alebo inú liečbu. Okrem toho sa jednotlivé metódy môžu kombinovať.

karcinóm prostaty štádia liečba

Čo ďalej pomôže prostate?

Starostlivosť o prostatu by mala byť samozrejmosťou v každom veku. Jedným z krokov je dlhodobé užívanie prírodných doplnkov na podporu normálneho zdravia prostaty, ktoré vás síce nevyliečia z rakoviny, ale môžu obsahovať látky, ktoré môžu optimalizovať riziko (patrí medzi ne napríklad lykopén).

Bylinky na prostatu a močové cesty môžu tiež poskytnúť úľavu pri problémoch s nezhubne zväčšenou prostatou. Okrem lykopénu teda v zložkách výživových doplnkov hľadajte aj saw palmetto, africkú slivku, žihľavu dvojdomú, vŕbovku malokvetú a zinok.

Kombinácia týchto bylín môže prispieť k menej častému močeniu a ľahšiemu vyprázdňovaniu močového mechúra.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta