Operácia prostaty: Ako prebieha tento zákrok, ktorý vám môže zachrániť život?

Mnohí muži sa o zdravie svojej prostaty vôbec nestarajú. Po dvadsiatke alebo tridsiatke to možno nie je taký problém. Po dosiahnutí stredného veku sa však nečinnosť môže stať osudnou. Rakovina prostaty môže udrieť. Aký je postup operácie prostaty a ako prebieha rekonvalescencia? Na to všetko vám odpovieme v tomto článku.

Ženy sa o svoje reprodukčné zdravie začínajú starať ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Bohužiaľ, u mužov to nie je také bežné. Dlho využívajú skutočnosť, že nič nepotrebujú, až kým ich jedného dňa nezačnú trápiť problémy s močením, erektilná dysfunkcia a problémy s prostatou.

Problémom je, že na rozdiel od žien nie sú zvyknutí hovoriť o svojich intímnych problémoch. V skupinách priateľov aj priamo s lekármi. To vedie k tomu, že ich buď ignorujú, alebo sa snažia pomôcť si sami. To však nemusí byť vždy múdre, pretože nezhubne zväčšená prostata, zápal prostaty a rakovina prostaty majú dosť podobné príznaky. A keďže do seba nevidíme, naša autodiagnostika môže zlyhať hneď na začiatku.

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť operácii prostaty, je včasná prevencia. Ale čo ak došlo k najhoršiemu a vaša choroba bola odhalená príliš neskoro?

kedy podstúpiť operáciu prostaty

Aké existujú metódy operácie prostaty?

V súčasnosti sa najviac používa niekoľko typov zákrokov. Najbežnejšie sú klasická operácia, laserová operácia alebo endoskopický zákrok. Mali by ste však brať do úvahy, že operácia prostaty má stále určité nepríjemné riziká, s ktorými sa budete musieť (aspoň nejaký čas) po jej absolvovaní vyrovnať. O tom však budeme hovoriť o niekoľko odsekov nižšie.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Klasická operácia prostaty (chirurgický zákrok)

Prvým a pravdepodobne najstarším riešením je klasická operácia prostaty, čo je otvorený chirurgický zákrok. Využíva dva prístupy. V prvom prípade chirurg prereže oblasť medzi pupkom a lonovou kosťou. Druhým je rez medzi konečníkom a mieškom. Zatiaľ čo prvý typ rezu cez brucho umožňuje lekárom odstrániť aj lymfatické uzliny, druhý typ túto možnosť nemá. Naopak, druhý typ operácie je rýchlejší. Vedľajším účinkom však môže byť vyššie riziko erektilnej dysfunkcie. V oboch prípadoch je pacient zvyčajne v úplnej alebo čiastočnej anestézii.

klasická operácia prostaty
laserová operácia prostaty

Laserová operácia prostaty

Ak máte len problémy s močením v dôsledku diagnostikovaného nezhubného zväčšenia prostaty, lekár vás môže poslať na laserovú operáciu prostaty, ktorá zlepší prietok moču močovou trubicou. Ide o veľmi šetrnú metódu, ktorá si nevyžaduje rez. Do močovej trubice sa zavedie optické vlákno, aby sa odstránilo zúženie, ktoré je spôsobené tlačením prostaty dovnútra. Nevýhodou tejto operácie je nepochybne to, že nemusí byť dokonale účinná pre každého.

Endoskopický zákrok

Endoskopická operácia prostaty, ktorá funguje prakticky na rovnakom princípe ako laserová operácia, môže tiež zlepšiť priechodnosť močovej trubice. Lekár vám do močovej trubice zavedie endoskop, ktorým môže odstrániť aj nadbytočné časti prostaty.

endoskopická operácia prostaty

Kúpele po operácii prostaty

Rehabilitácia po operácii prostaty môže prebiehať v rámci kúpeľného pobytu. Okrem lekárskych vyšetrení sem často patria aj špeciálne kúpeľné procedúry a cvičenia na prevenciu dlhodobej inkontinencie alebo erektilnej dysfunkcie. V mnohých prípadoch si ho pacienti hradia sami.

lázne po operácii prostaty

Únik moču po operácii prostaty

Jedným z najväčších problémov, s ktorými sa môžete stretnúť po operácii prostaty, je únik moču. Z technického hľadiska má prostata, cez ktorej stred prechádza močová trubica, schopnosť regulovať prietok v určitom zmysle. Takže keď ju stratíte, prejaví sa to len tak, že môžete mať horšiu schopnosť ovládať svoje malé nutkanie. Okrem toho môže operácia prostaty ovplyvniť aj svaly, ktoré sú dôležité pre normálnu kontrolu močového mechúra. Na riešenie týchto ťažkostí sa najčastejšie používajú Kegelove cviky, ale je možné, že vám urológ odporučí širší súbor liečebných postupov.

Prostata potrebuje z vašej strany maximálnu starostlivosť. Preto by ste sa okrem návštev urológa mali zamerať aj na užívanie prírodných doplnkov stravy na prostatu.

Mali by obsahovať tieto látky:

Kombinácia týchto látok podporuje normálny stav prostaty a močových ciest. Majte však na pamäti, že sa musia užívať dlhodobo.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta