Čo znamená dyzúria? Príčiny, príznaky a liečba

Viete, čo je dyzúria? Aj keď vám tento pojem nemusí byť veľmi známy, možno ste sa s týmto javom stretli v reálnom živote. V skutočnosti ide o názov, ktorý označuje bolesť pri močení, ktorá môže ovplyvniť kvalitu vyprázdňovania. Čo môže tento problém spôsobiť? A existuje nejaký spôsob, ako proti nemu zasiahnuť?

Stalo sa vám niekedy, že ste išli na toaletu, aby ste sa vymočili, ale namiesto normálneho priebehu vás prekvapilo pálenie, rezanie alebo iné nepríjemné pocity? Ak áno, pravdepodobne aj vy máte osobnú skúsenosť s dyzúriou, ktorá môže postihnúť mužov aj ženy. Navyše jej príčiny môžu byť rôzne. Zatiaľ čo v niektorých situáciách tento jav poukazuje na zdravotný problém, inokedy môže ísť jednoducho o reakciu na niektorý z produktov, ktoré používate.

Málokto tiež vie, že dyzúria môže byť akútna (čo zvyčajne znamená, že trvá krátko, ale jej príznaky môžu byť intenzívnejšie) alebo chronická (trvá dlhšie, ale môže byť miernejšia). Okrem toho existuje aj infekčná a neinfekčná dyzúria.

Tak sa pohodlne usaďte a spolu s nami zistite, s čím máte do činenia.

Čo je to dyzúria?

Dyzúria je veľmi nepríjemný telesný prejav, ktorý nás najčastejšie postihuje počas močenia. Môže byť spôsobená napríklad prebiehajúcou infekciou. Niekedy však môže mať aj nebakteriálny pôvod. V závislosti od spúšťača potom môže mať krátke trvanie alebo sa s ňou môžete potýkať dlhšie. Medzi príznaky dyzúrie patrí pocit nepohodlia počas vyprázdňovania.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta
príznaky prejavy dyzúrie

Príznaky a prejavy dyzúrie

Ako už bolo spomenuté, dyzúria sa prejavuje pocitom nepohodlia a bolesti počas močenia, kvôli čomu nemusí byť ľahké úplne sa vyprázdniť.

S týmto stavom sa môžu spájať aj nasledujúce problémy:

Najčastejšie príčiny bolestivého močenia

Hoci sa príčiny dyzúrie u mužov a žien môžu v mnohom zhodovať, existujú aj také, ktoré sú špecifické len pre jedno biologické pohlavie. Napríklad u mužov môže byť jednou z príčin tohto problému prostata. U žien zasa môže zohrávať úlohu prebiehajúca vaginálna mykóza.

dyzúria spôsobuje bolestivé močenie

Medzi ďalšie možné príčiny môžu patriť:

  • Evakuácia nadmerne koncentrovaného moču
  • Lokálne podráždenie močovej trubice
  • Infekcie močových ciest
  • Infekce močových cest

Zväčšená prostata

Ťažkosti s močením a nepríjemné pocity pri močení môže spôsobovať aj nezhubne zväčšená prostata, ktorá môže stláčať močovú trubicu. To môže spôsobiť jej zúženie, čo môže zhoršiť problémy s vyprázdňovaním. Muži by si mali dávať pozor aj na zápal prostaty, pretože tento problém môže tiež ovplyvniť kvalitu vyprázdňovania.

Zväčšenú prostatu možno rozpoznať podľa nasledujúcich príznakov:

  • Posteľné pomočovanie
  • Prerušované močenie
  • Slabý prúd moču
  • Náhle nutkanie na močenie
  • Častejšie infekcie močových ciest
dyzúria zväčšená prostata

Samozrejme, nezabudnite, že zväčšená prostata môže mať podobné príznaky ako rakovina prostaty. Preto je pre zrelých mužov veľmi dôležité absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u urológa, ktorý vždy vykoná zdravotnú kontrolu.

najčastejšie príčiny dyzúrie

Pohlavne prenosné choroby

Pohlavne prenosné choroby, proti ktorým sa mnoho ľudí prestalo chrániť, si určite zaslúžia osobitnú rubriku (pre mužov aj ženy). Ich riziko sa zvyšuje, ak častejšie meníte sexuálnych partnerov a nepoužívate primeranú ochranu, ktorou je vo väčšine prípadov kondóm. Pred začatím sexuálneho života s niekým novým tiež trvajte na testovaní na pohlavne prenosné choroby, pretože z výzoru a správania človeka sa jeho zdravotný stav nedá veľmi odhadnúť.

dyzúrie liečba čo pomôže

Ako udržať prostatu zdravú?

Keďže prostata si časom vyžaduje viac pozornosti a starostlivosti, je rozumné zopakovať, čo môžeme urobiť na podporu jej normálnej funkcie. Jedným zo spôsobov môže byť dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku na podporu normálneho stavu prostaty a močových ciest, ktorý možno vyskúšať pri nezhubne zväčšenej prostate a častom močení.

V zložení by ste sa mali pokúsiť nájsť tieto látky:

Prostata tiež víta, aby ste počas dňa zjedli aspoň 5 kusov čerstvého ovocia a zeleniny. Naopak, snažte sa znížiť príjem červeného mäsa a priemyselne spracovaných (nielen mäsových) výrobkov. Pite tiež veľa vody, ale po menších dúškoch a častejšie. Káva a alkohol vám veľmi neprospejú, pretože tieto nápoje môžu podporovať potrebu častejšieho močenia. Ešte raz tiež zdôrazníme, že pri problémoch týkajúcich sa prostaty a močových ciest by ste mali navštíviť urológa.

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Dysurie – Dyzúria (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dysurie – Dyzúria (česky)

https://www.cpzp.cz/clanek/5030-0-Trapi-vas-dysurie.html – Dyzúria (česky)

https://www.health.harvard.edu/mens-health/10-diet-and-exercise-tips-for-prostate-health – 10 tipov pre zdravú prostatu (anglicky)

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta