Čo je benígna hyperplázia prostaty: Príznaky a možnosti liečby

Keď sa povie benígna hyperplázia prostaty, znie to desivo. Výraz hypertrofia prostaty znie ešte horšie. V skutočnosti však ide o bežný problém, ktorý neohrozuje život muža. V skutočnosti oba termíny znamenajú nezhubne zväčšenú prostatu. Existuje nejaký spôsob, ako ju dostať pod kontrolu?

O intímnom zdraví mužov sa v spoločnosti veľa nehovorí. Okrem toho, že je to trápne, môže to byť prejavom slabosti. Načo chodiť k lekárovi, keď sa necítite dobre, však? V očiach ostatných budete len simulantom.

Opak je však pravdou. Pravidelná prevencia u lekára (v prípade mužov urológa) je veľmi dôležitá. U urológa môžete riešiť svoje reprodukčné zdravie aj problémy s plodnosťou. (Urológovia sa často špecializujú na vyšetrenie kvality spermií, keď sa vám s partnerkou nedarí otehotnieť a pod.)

Muži by mali počas celého života pozorne sledovať stav svojej prostaty, ktorú môže ovplyvniť celý rad zdravotných problémov a ochorení. Najhorším z nich je rakovina prostaty, ktorá je liečiteľná, ak sa zachytí včas. Neliečené infekcie močových ciest, pohlavne prenosné choroby a iné ťažkosti podobného charakteru vám zase môžu spôsobiť zápal prostaty, ktorý môže mať chronický charakter. Veľmi nepríjemné však môže byť aj nezhubné zväčšenie prostaty.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Ako ju poznáte? A akým spôsobom sa môžete začať liečiť?

Čo je hyperplázia prostaty?

Benígna hyperplázia prostaty znamená, že sa mužská prostata zväčší. Toto zväčšenie však nemá korene v rakovinovom bujnení, takže priamo neohrozuje váš život. Dôvody, prečo k zväčšeniu dochádza, nie sú dodnes známe. Úlohu by však mohlo zohrávať prirodzené starnutie. Keďže prostata sa nachádza pod mužským močovým mechúrom a močová trubica prechádza jej stredom, pri zväčšení prostaty sa táto zužuje a spôsobuje ťažkosti pri močení.

čo je benígna hyperplázia prostaty prejavy

Kedy sa prejavuje a koho postihuje?

Problémy s nezhubne zväčšenou prostatou sa vyskytujú skôr u mužov v pokročilom veku. Zároveň však platí, že nie každý starší muž musí mať problémy s prostatou v neskoršom veku.

Muži, ktorí majú v rodinnej anamnéze nezhubné zväčšenie prostaty, sú vystavení zvýšenému riziku. Vplyv môže mať aj obezita, kardiovaskulárne ochorenia, diabetes 2. typu a erektilná dysfunkcia. Na pozore by sa však mali mať aj muži, ktorí nevykonávajú žiadnu fyzickú aktivitu.

Symptómy BHP

Každý vie, že medzi príznaky nezhubne zväčšenej prostaty patrí časté močenie a nočné močenie. V skutočnosti to však nie sú všetky jej príznaky.

Medzi ďalšie príznaky nezhubne zväčšenej prostaty patria:

  • Akútna potreba močiť (zvyčajne sa objaví náhle)
  • Neschopnosť začať močiť
  • Slabý prúd moču
  • Neschopnosť vyprázdniť močový mechúr
  • Bolesť pri močení
  • Bolesť počas ejakulácie
  • Zmena vône a farby moču
  • Bolesť v podbrušku

Keďže niektoré z týchto príznakov môžu naznačovať infekciu močových ciest, zápal prostaty alebo dokonca rakovinu prostaty, je mimoriadne dôležité, aby ste sa nespoliehali na vlastnú diagnózu, ale aby vás dôkladne vyšetril lekár.

liečba hyperplázie prostaty postup

Spôsoby liečby

To, ako vás lekár ošetrí, závisí od toho, aké máte problémy s prostatou. Bežne sa predpisujú lieky. V súčasnosti je k dispozícii aj minimálne invazívna operácia prostaty.

Môžete sa tiež poradiť so svojím lekárom o dlhodobom užívaní doplnkov stravy na prostatu, ktoré obsahujú bylinky. Tie majú vo svojom zložení zvyčajne saw palmetto, africkú slivku, žihľavu, lykopén (ktorý pochádza z paradajok) a ďalšie zložky vrátane vitamínov. K tomu je užitočné aj zlepšenie životného štýlu, ktoré zahŕňa zníženie hmotnosti a častejšiu fyzickú aktivitu, zdravú stravu a abstinenciu od nikotínu a alkoholu.

Medzi výživové doplnky pre mužov, ktoré sú vhodné na dlhodobé užívanie, patrí výživový doplnok UNIPROSTA®.

Uniprosta

Unikátna kombinácia 8 účinných látok pre zdravú prostatu a močové cesty

Cena od 13,30 EUR za balenie až na 2 mesiace.

TO CHCEM VYSKÚŠAŤ Uniprosta